Sultan Reşat Pilavı

Sultan Reşat Pilavı

Osmanlı mutfağında, adet olduğu üzere, bir sultan bir yemeği çok beğenirse, o yemek o sultanın adıyla anılmaya başlarmış. İşte Sultanreşat pilavının adı da bu şekilde konulmuş. Rivayet odur ki; Osmanlı döneminde İngiliz bir elçi, bir paşanın konuğu olur ve orada bir pilav yer. 

Sultan Reşat Pilavı

Bu pilavı o kadar çok beğenir ki aşçısına, gidip bu pilavın tarifini öğrenmesini ve kendisine pişirmesini rica eder. İngiliz elçinin aşçısı da gider, tarifi öğrenir ve elçiye pişirir, lakin elçi pilavı hiç beğenmez, paşanın yanında yediği pilavın tadını bulamaz.

Sultan Reşat Pilavı

Derhal aşçısını çağırtır ve bu pilavın, o pilava benzemediğini, tarifi doğru alıp almadığını sorar. Aşçı da, paşanın aşçısının ona tarifi vermek istemediğini söyler. Bunun üzerine elçi derhal paşaya ulaşır ve durumu bildirir. 

Sultan Reşat Pilavı

Paşa çok kızar, aşçısına neden tarifi vermediğini sorar. Aşçı da tarifi verdiğini söyler ve hatta oracıkta tekrarlar; el kararı pirinç, göz kararı su, el kararı yağ ve göz kararı tuz. Farkettiyseniz annelerimizin de paşa aşçısından farkları yok, zira tam ölçüyle tarif veren bir anne henüz görülmedi. 

Sultan Reşat Pilavı

Neyseki sizler için bu güzelim Sultanreşat pilavının tarifini el kararı, göz kararı olmaktan çıkarıyoruz. Öyle bir heybetli, öyle bir lezzetli ki bir kaşık yer yemez, İngiliz elçisinin neden bir pilavın tarifi için neredeyse diplomatik bir kriz çıkarmayı göze aldığını anlayacaksınız.

Sultan Reşat Pilavı

 Tane tane, kar gibi bembeyaz bir pirinç pilavı, üstünde minik köfteler, bir de patlıcan. Bir insan daha ne isteyebilir ki. 
Yemeğimiz 6 kişiliktir. Hazırlama süresi 30 dakikadır. Pişirme süresi 25 dakikadır.

Sultan Reşat Pilavı

Sultan Reşat Pilavı

Yapılışı : Tuzlu-ılık suda beklettiğiniz pirinçleri süzün ve bol suyla yıkayın. Ardından, pilavı pişireceğiniz tencereye 4 yemek kaşığı tereyağını alın ve kızdırın. İçine pirinçleri atın ve yaklaşık 5 dakika kavurun. Ardından, tuzunu ilave edin ve 3 su bardağı kaynar haldeki et suyunu pirinçlerin üstüne ekleyin. 

Sultan Reşat Pilavı

Yaklaşık 3 dakika karıştırın ve altını kısıp kapağını kapatın. Pilavınızı bu şekilde 15-20 dakika pişmeye bırakın.Pilav pişerken, patlıcanın kabuğunu soyun ve zar büyüklüğünde olacak şekilde minik minik doğrayın. 2 yemek kaşığı tereyağını bir tavada eritin ve patlıcanları bu yağda kızartın. Kızarmış patlıcanları bir havlu kağıdın üstüne alın ve fazla yağlarının süzülmesini sağlayın. 

Sultan Reşat Pilavı

Domatesi yıkayın, kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın, bir tavaya 1 yemek kaşığı tereyağını alın ve yağ eridikten sonra içine doğradığınız domatesi ekleyin. Kapağını kapatın ve yüksek ateşte 5 dakika kadar pişirin. Kıyma, galeta unu( ya da bayat ekmek kırıntısı), tuz ve karabiberi bir kapta güzelce karışıtırın ve yoğurun.

Sultan Reşat Pilavı

 Hazırladığınız bu köfte harcından misket büyüklüğünde minik minik köfteler yapın ve bu köfteleri, içerisine 2 yemek kaşığı un serpiştirdiğiniz bir kaba alın. Una bulanmış köfteleri, 1 yemek kaşığı tereyağını erittiğiniz bir tavada güzelce kızartın ve fazla yağlarının süzülmesi için kağıt havlunun üzerine alın. 

Sultan Reşat Pilavı

Yağı süzülmüş olan köfteleri, güzelce pişmiş olan domateslerin içerisine ekleyin ve güzelce karıştırın. Güzelce pişmiş ve demini almış olan pilavınızı bir servis tabağına alın. Üstüne kızartılmış patlıcanları ve onun da üstüne domatesli köfteleri yerleştirin. Kalan domatesli köftelerle de pilavınızın etrafını süsleyerek sıcak sıcak servis edin. Afiyet olsun.

(Visited 1 times, 1 visits today)