Pastane Poğaça

Pastane Poğaça

Pastane Poğaça
Malzemeler
500 gr Un
225 gr Tereyağ veya Margarin
1 adet L boy Yumurta
20 gr Yaş Maya
25 gr sıvı Krema
10 gr Tuz
20 gr Şeker
Ilık Su
İç Malzeme : Lor , beyaz peynir ve maydanoz
Hazırlanışı
Öncelikle mayayı bir çay bardağı Ilık suda eritelim. Başka bir kapta tüm malzemelerle kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuralım. Su miktarı kullandığımız un kalitesine göre değişebilir. Ben yarım su bardağından biraz fazla kullandım.
Hamurdan 50/60 gr büyüklüğünde 16-18 tane beze yapalım ve üzerlerini örtüp 30 dakika dinlendirelim. Mayalanan bezeleri avuç içimizle bastırıp, ortasına peynir harcımızı koyalım . Poğaçaları, yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye aralıklı olarak dizelim. Üzerlerine yumurta sarısını sürüp çatalın tersiyle çizgileri oluşturalım. Mayalanmak üzere 40 derece ayarladığımız fırının içerisine koyalım . Burada yaklaşık 1,5 saat bekletelim. Süre sonunda Poğaçaların kabarma oranını görünce şaşıracaksınız.Fırın sıcaklığının 40°geçmemesine dikkat edelim, yoksa kabarmaz👆Mayalanan poğaçaları fırından çıkartalım. Sıcaklığı 175° ayarlayalım. Tam ısınınca fırın tepsisini yerleştirelim ve yaklaşık 20 dk pişirelim.
Not: Fırın sıcaklığını yükseltirken tepsiyi fırında sakin unutmayın. Tecrübe konuşuyor müthiş kabaran hamur, fossss iniverdi Ona rağmen yumuşak ve lezzetli bir poğaça oldu
Afiyet olsun …..Saniye Tansel Hanım’a Tarifi İçin Teşekkürler.

Pastane Poğaça
Pastane Poğaça
(Visited 1 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın