Bir Kış Mucizesi: Nar

Bir Kış Mucizesi: Nar
Pazardan bir tane alıp evde bin tane bulduğunuz narın yeryüzünün en faydalı meyvesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. İçerdiği pek çok faydalı bileşenle, ömrümüze ömür katar. Havaların soğuyup direncimizin düşmeye başladığı günlerde ilaç gibi girer semt pazarlarına. Peki faydaları nelerdir?

Antiinflamuar etkiye sahiptir.
Kronik inflamasyon; obezite, diyabet, kalp hastalıkları başta olmak üzere kanserlere kadar bir çok hastalığın sebebidir. İçeridiği antioksidanlar sayesinde nar, bu inflamasyonla mücadele eder. Diyabetikler üzerinde yapılan bir çalışmada, hastalara her gün nar suyu içirilerek inflamasyonun azaldığı gözlenmiştir.

Prostat kanserinde büyümeyi yavaşlatır.
Erkeklerde en sık görülen kanser tipidir. Yapılan çalışmalar; narın, kanserli hücre büyümesini durduğunu hatta apapitoz dediğimiz hücre ölümlerini desteklediği kanıtlanmış.

Tansiyonu dengeler
Hipertansiyon kalp krizleri, beyin kanamaları gibi durumlara sebep olabilmektedir. Günümüzde 3 kişiden 1’ inde görülmekte. Fakat bu sadece buz dağının görünen yüzüdür. Çoğu kişi yiksek tansiyonu olduğunu bilmemekte. Hipertansif bireylerde yapılan çalışmalar, düzenli nar tüketiminin tansiyonu dengelediğini söylemektedir.

Kalp krizi riskini azaltır
51 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, narın iyi kolesterol denien HDL’ yi yükseltip, trigliseriti düşüredüğünü göstermektedir. Bu durum da damar sağlığını korur.

İmmün sistemi destekler
Mevsim nasıl da bize ihtiyacımız olan vitaminleri getiriyor. Her gün ½ nar, içerdiği A, C ve E vitaminleriyle bağışıklık sistemini destekler. Vücudun savunma askerlerine yardımcı olur.Kaynak:hayatkolay.com

1

(Visited 1 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın